HOCKOMOCK LEAGUE HOCKEY INFORMATION PAGE

 

  2017-18 FINAL MEN'S REGULAR SEASON LEAGUE STANDINGS

Through games of Friday, February 23, 2018

 

HOCKOMOCK KELLEY-REX DIVISION

TEAM CONF W-L-T CONF GF/GA CONF PTS. ALL W-L-T ALL GF/GA ALL PTS. WIN %
Franklin * 7-1-1 50/12 15 12-5-5 79/48 29 .659
Mansfield * 5-2-2 34/15 12 9-6-5 57/36 23 .575
Oliver Ames * 5-4-0 33/23 10 13-8-0 71/51 26 .619
King Philip 4-5-0 28/26 8 8-12-1 58/66 17 .405
Taunton * 2-5-2 30/51 6 11-9-2 97/86 24 .546
Attleboro * 1-7-1 19/47 3 9-9-2 66/65 20 .500

 

HOCKOMOCK DAVENPORT DIVISION

TEAM CONF W-L-T CONF GF/GA CONF. PTS. ALL W-L-T ALL GF/GA ALL PTS. WIN %
Canton * 9-0-0 54/7 18 15-2-4 74/18 34 .810
N. Attleboro * 5-4-0 34/28 10 12-7-1 73/49 25 .625
Foxboro * 3-4-2 26/33 8 10-8-2 71/59 22 .550
Stoughton 0-9-0 8/74 0 1-20-1 48/159 3 .068

*- Qualified for an MIAA playoff berth.

 

WOMEN'S FINAL 2017-18 REGULAR SEASON HOCKOMOCK LEAGUE STANDINGS

Through games of Wednesday, February 21, 2018

TEAM CONF W-L-T CONF GF/GA CONF. PTS. ALL W-L-T ALL GF/GA ALL PTS. WIN %
Canton * 7-1-0 29/3 14 15-3-3 66/18 33 .786
King Philip * 4-3-1 21/11 9 10-8-2 54/49 22 .550
Mans/OA/Fox* 3-3-2 22/9 8 11-6-3 56/28 25 .625
Franklin * 2-2-3 11/6 7 13-3-4 64/14 30 .750
Stoughton 0-7-0 2/56 0 4-17-0 37/145 8 .190

*- Qualified for an MIAA playoff berth.

 

2017-18 HOCKOMOCK LEAGUE MEN'S COMPOSITE ICE HOCKEY SCHEDULE

Friday, December 8         Stoughton  __1__  at Bourne  __8__

Saturday, December 9     Stoughton  __5__  vs. Revere-Malden  __11__

                                        Canton  __2__  vs. Medway  ___0__

                                        Weston  __/__  at Atteboro __/__  PPD (SNOW) TO 12/28

Sunday, December 10    Canton  __1__  Hanover ___1__ 

Monday, December 11   Coyle/Cassidy __2__   at Mansfield ___2__

Wednesday, December 13  Attleboro  ___4__  at Bourne  __5__

                                        Franklin __4__  at St. Mary's (Lynn)  __3__

                                        Oliver Ames  __9__  at King Philip  __5__

                                        Winthrop  __3__  at Mansfield  __0__

Friday, December 15       Canton  __0__  at Franklin  __2__

                                        Nauset  __7__  Stoughton  __1__

Saturday, December 16  Foxboro  __1__  at Attleboro  __2__

                                       King Philip __3__  at Bridgewater/Raynham __0__

                                       Mansfield  __1___  at North Attleboro  __4__

                                       Pope John Paul II  __5__  Stoughton  __2__

Monday, December 18    Stoughton  __7__ at  Apponequet/Connolly  __7__

Wednesday, December 20  Martha's Vineyard  __0__ at Attleboro  __4__ 

                                        Foxboro  ___6__  at Stoughton  __2__

                                           Shrewsbury  __1__  at Canton  ___1__

                                          Somerset/Berkley __2__  at Taunton  __6__ 

                                          King Philip __3__  at Coyle=Cassidy __4__

                                          North Attleboro  __1__  at Bishop Feehan  __2__

Thursday, December 21    Mansfield __2__  at Oliver Ames __0__ 

                                          Franklin __1__ at Pope Francis ___6__

Friday, December 22   Dighton-Rehoboth/Seekonk __1__  at Attleboro __8__

                                    Old Rochester/Fairhaven __5__  Taunton  __2__

Saturday, December 23  Norton  ___6__  at Stoughton  __2__

                                        Newburyport  __2__   at Franklin  __3__

                                        Dartmouth  __7___  Taunton  ___5__

                                        Oliver Ames __2__  at North Attleboro __1__

                                        Bishop Feehan __0__ at King Philip __2__

Tuesday, December 26   King Philip __3__  Milton  __7__

                                        Stoughton  __1__  Littleton/Bromfield  __3__

Wednesday, December 27 Cumberland (RI) __1__  North Attleboro __5__

                                        Dennis-Yarmouth __2__  at Taunton  __4__ 

                                        Needham  __0__  at Canton  __0__

                                        King Philip __6__ at N. Quincy  __2__

                                        Stoughton  __7__  Tri-County  __1__

Thursday, December 28   Weston  __4__  at Attleboro __3__

                                         LaSalle College HS (PA) __2__   Franklin __4__

Friday, December 29        Foxboro  __3__   John Paul II __1__

                                         Franklin  ___2__  Bishop Guertin (NH)  __1__

                                         North Attleboro __8__  Cranston West ___4__

Saturday, December 30   Pembroke __2__  at  Canton __5__

                                      Foxboro  __3__ Christian Bros. (NY) __7__

                                              Stoughton __1__  at Taunton   __8__

                                      Franklin  __2__  Fairfield (CT)  __2__

                                      North Attleboro  __4__  Burrillville (RI)  __1__

                                      Plymouth South  __4__  at Oliver Ames __3__ 

                                      Newton North __3__  at Mansfield __1__

                                      Walpole __5__  at King Philip  __0__

Wednesday, January 3   Oliver Ames ___0__  at Canton  __5__

                                      Stoughton  __0__  at Mansfield  __9__

                                  North Attleboro __7__  at Taunton  __4__

Saturday, January 6   Attleboro  __2__  at Foxboro  __2__

                                   Stoughton  __0__  at Franklin  __10__

                                   Canton __5__ at King Philip  __3__

                                    North Attleboro  __2__  at Mansfield  __3__ 

Monday, January 8     Cardinal Spellman  __3__ at Taunton  __4__

                                   Bellingham __1__  at Foxboro  __8__

                                   Malden Catholic  __1__  at Franklin  __1__ (Exclusion game)

Wednesday, January 10  Attleboro  __0__  at Canton  __6__

                                    Foxboro  __5__  at Taunton  __5__

                                   King Philip __1__  Archbishop Williams __4__ (CANTON SPORTSPLEX)

                                    Franklin  __4__  at North Attleboro __3__

                                    Oliver Ames  __10__  at Stoughton  __1__

                                    Brockton  __1__  at Mansfield  __7__

Saturday, January 13  Mansfield  __3__ at Taunton  ___3__

                                    North Attleboro __4__  at Oliver Ames __2__

                                    King Philip  __7__   at Stoughton  __0__

Monday, January 15  Canton  __1__  at Newburyport  __1__

                                   Milton  __1__  at North Attleboro  __4__

                                   Oliver Ames  __1__  at Walpole __3__ 

                                   Taunton  __8__  at Somerset/Berkley __0__                        

Wednesday, January 17 Attleboro  __9__  at Stoughton  __0__ 

                             Foxboro  __2__  at Mansfield  __4__

                                   Taunton  __0__   at Franklin  __8__

                                   North Attleboro  __3__  at King Philip  __5__

Saturday, January 20   King Philip  __4__  at Brockton  __3__ 

                                     Oliver Ames __8__  at Taunton  __3__

                                     Attleboro  __2__  at North Attleboro __6__

                                     Stoughton  __1__ at Canton  __8__

                               Foxboro  __1__  at Norton  __3__

                                     Mansfield  __1__  at Franklin  __1__

Sunday, January 21   Stoughton  __2__ at Attleboro  __6__

Monday, January 22    Oliver Ames  __3__  at Wellesley __2__

                                    Canton  __5__  at North Attleboro  __0__

                                    Foxboro  ___5__  at Bellingham __2__

Wednesday, January 24  Taunton __1__  at King Philip  __4__

                                     Oliver Ames __3__  at Mansfield  __2__

                                     Foxboro  __1__ at Franklin  __6__

Saturday, January 27  Canton __3__  at Bishop Feehan  __0__

                                     Franklin __4__  at Oliver Ames  __1__

                                    Stoughton  __2__   at Foxboro  __7__

                               King Philip  __1__  at Mansfield  __6__

Sunday, January 28   Taunton  __6__  at Attleboro  __3__

Monday, January 29   St. Joseph Prep/Marian  __1__  at Foxboro __5__

Tuesday, January 30  Mansfield  ___1__  at Norwood  __1__

Wednesday, January 31 Mansfield  __5__  at Attleboro __0__

                                       Foxboro __2__ at Oliver Ames __1__

                                       Franklin  __3__ at King Philip  __1__

                                      Canton __10__  at Taunton  __0__

Friday, February 2         Stoughton  __1__  at North Attleboro  __6__

Saturday, February 3    Coyle- Cassidy __5__  at Taunton  __1__

                                      King Philip  __1__  at Oliver Ames  __3__

                                      Attleboro  __1__  at Franklin  __13__

                                     North Attleboro  __3__  at Foxboro  __2__

                                     Mansfield  __1__  at Canton __3__

Monday, February 5     Stoughton  __5__   at Norton  __8__

                                     Franklin  __2__  at Hingham __6__  

                                     Bishop Feehan  __4__  at North Attleboro __4__

Wednesday, February 7  Oliver Ames  ___/__  at Attleboro  ___/__   PPD SNOW (TO 2/15)

                                      Foxboro __/__  at King Philip  ___/__  PPD SNOW (TO 2/23)

                                      Taunton  ___/__  at Stoughton  ___/__  PPD SNOW (TO 2/20)

                                       Franklin  __/__  at Canton __/__ PPD SNOW (TO 2/8)

Thursday, February 8     Franklin  __1__  at Canton  __4__

Friday, February 9      King Philip  __1__ at North Attleboro __2__ 

Saturday, February 10   Mansfield  __4__  at Brockton  __1__   

                                       Durfee  __1__  at Taunton  __9__

                                      Southeastern/W. Bridgewater __1__  at Attleboro  __2__

                                      Canton  __0__   Oliver Ames __1__  WARRIOR ICE ARENA, BOSTON

Monday, February 12    Brookline  __5__  at Taunton  __2__

                                     King Philip  __4__  at Attleboro  __1__

                                     Canton  __8__ at Foxboro __1__

Wednesday, February 14  Attleboro  __8__  at Weston __1__

                                      Norton __2__  at Foxboro __3__

                                      Franklin __1__ at St.John's  __5__

                                      Taunton  __11__  at Durfee __1__

                                      Oliver Ames __5__ at Quincy  __2__

                                      Mansfield  __1__ at King Philip  __1__

Thursday, February 15  Oliver Ames __5__  at Attleboro __1__

Saturday, February 17  Mansfield  ___2__  at Winthrop  __4__

                                      Nauset  __9__  at Stoughton  __4__

                                      Attleboro  __1__  Old Rochester/Fairhaven __1__

                                     Lincoln-Sudbury __1__  at Canton __2__

                                     Taunton __3__  at Dennis-Yarmouth  ___1__

                                     Oliver Ames  __3__  at Brockton  __2__

                                     Medway  __4__  at North Attleboro  ___2__

Sunday, February 18  Attleboro __5__  Martha's Vineyard __1__

Monday, February 19  East Bridgewater __3__  Foxboro  __2__

                                    LaSalle Academy (RI) __4__  at Franklin  ___3__

                                    Oliver Ames  __0__   North Reading  __5__

                                    Norwood  __3__  at King Philip  __1__

Tuesday, February 20  Oliver Ames  ___6__  Sandwich __0__

                                     Taunton  __8__  at Stoughton  __3__

                                     Medfield  __0__ Canton  __2__

Wednesday, February 21 Cardinal Spellman ___2__  Foxboro  __8__

                                     Franklin  __2__ Barnstable  __2__

                                     North Attleboro  __4__  at Wayland __0__

                                     Bridgewater-Raynham  __1__  at Mansfield  __2__

Thursday, February 22  Westwood  __2__  at Oliver Ames  __5__

                                      Dighton-Rehoboth __1__  at Attleboro __4__

                                      Franklin  __2__   Marshfield __2__

                                      Coyle/Cassidy  __2__  Canton __3__

Friday, February 23  Taunton  __4__  at Sandwich  __2__

                                       Foxboro  __4__  at King Philip  __2__

 

DIVISION 1 BOYS MIAA SOUTH BRACKET AND SCHEDULE

1. WELLESLEY (15-2-2) *

2. FALMOUTH (14-5-3) *

3. FRANKLIN (12-5-4) *

4. NATICK (13-6-2) *

5. WALPOLE (12-5-5) *

6. MARSHFIELD (11-5-6) *

7. MILTON (10-6-6) *

8. XAVERIAN (9-6-5) *

9. MANSFIELD (9-6-5) *

10. NEEDHAM (10-7-3) *

11. DUXBURY (10-7-5) *

12. BRAINTREE (8-6-6) *

13. WEYMOUTH (9-8-3)

14. BARNSTABLE (9-8-3)

15. CATHOLIC MEMORIAL (8-8-4)

16. FRAMINGHAM (5-9-6)

17. BROCKTON (6-13-1)

*-FIRST ROUND BYE.

 

TOURNAMENT SCHEDULE (Higher seed listed first)

PRELIMINARY ROUND

Tuesday, February 27      Framingham  ___6__  Brockton ___2__ 

FIRST ROUND

Wednesday, February 28  Xaverian  __6__  Mansfield __2__

                                          Natick  __3__  Weymouth  __1__

                                          Franklin __0__  Barnstable  __1__

                                          Milton  __0__  Needham  __4__

                                          Walpole  __1__   Braintree  __3__

                                          Marshfield  __4__  Duxbury  __0__

Thursday, March 1             Wellesley __4__  Framingham __3__

                                           Falmouth  ___3__  Catholic Memorial __4__

QUARTERFINALS 

Saturday, March 3             Wellesley  ___1__   Xaverian  __3__

                                          Natick  ___2__   Braintree  __3__

                                          Catholic Memorial  __1___   Needham  ___2__

Sunday, March 4               Marshfield  ___3__  Barnstable  __2__

 

SEMIFINALS

Thursday, March 8             Xaverian __2__  Braintree  __3__

                                          Marshfield  ___3__   Needham  __1__

FINAL

Sunday, March 11            Marshfield  __1___  Braintree  __0__  (OT)

 

DIVISION 1 STATE FINAL

Sunday, March 18           Waltham  ___4__  Marshfield  __1__  TD GARDEN, BOSTON 

 

DIVISION 2 BOYS MIAA SOUTH BRACKET AND SCHEDULE

1. SOUTHEASTERN (17-4-0)

2. CANTON (15-2-4)

3. PLYMOUTH SOUTH (15-3-2)

4. OLD ROCHESTER (15-3-3)

5. NAUSET (13-5-1)

6. MEDWAY (14-7-0)

7. WESTWOOD (12-6-2)

8. MEDFIELD (11-5-3)

9. NORTH ATTLEBORO (12-7-1)

10. OLIVER AMES (13-8-0)

11. SCITUATE (12-7-2)

12. APPONEQUET/CONNOLLY (10-6-2)

13. TAUNTON (11-7-2)

14. QUINCY (11-8-2)

15. SOMERSET/BERKLEY (10-9-1)

16. NORWOOD (7-8-5)

TOURNAMENT SCHEDULE (Higher seed listed first)

FIRST ROUND

Tuesday, February 27    Nauset __7__   Apponequet __1__  

                                       Canton  __11__  Somerset/Berkley __0__

                                       Southeastern  ___2__  Norwood  __3__  (OT)

                                       Old Rochester  __2___  Taunton  __4__

                                       Plymouth South  __3__  Quincy  ___1__

Wednesday, February 28  Westwood  __3__  Oliver Ames  __2__    (OT)

                                       Medfield  __9__  North Attleboro  __2__

                                       Medway  __2__  Scituate  __1__ 

 

QUARTERFINALS 

Saturday, March 3       Westwood  ___0__  Canton  __5__

                                    Medfield  ___3__  Norwood  __0__

Sunday, March 4         Nauset  __3__   Taunton  __4__   (OT)

                                    Plymouth South __2__   Medway  __1__

 

SEMIFINALS 

Thursday, March 8    Canton   __3__   Plymouth South  __5__

Friday, March 9         Medfield  __6__  Taunton  __1__

 

FINAL

Sunday. March 11   Plymouth South  ___6__   Medfield  __3__

 

DIVISION 2 STATE FINAL 

Sunday, March 18   Plymouth South  ___4__  Stoneham  __3__  (OT) TD GARDEN, BOSTON

 

DIVISION 3 BOYS MIAA SOUTH BRACKET AND SCHEDULE

1. HANOVER (19-0-1) *

2. HOPKINTON (17-2-1) *

3. ROCKLAND (17-2-3) *

4. ST. JOHN PAUL II (16-4-0) *

5. BOURNE (14-4-2) *

6. BLUE HILLS (14-6-1) *

7. HOLLISTON (12-6-2) *

8. BISHOP STANG (12-7-1) *

9. NORWELL (10-6-2) *

10. DARTMOUTH (10-7-3) *

11. GREATER NEW BEDFORD (11-8-1) *

12. HULL/MIDDLEBORO (9-7-4)

13. FOXBORO (10-8-2)

14. COYLE CASSIDY (8-6-5)

15. DOVER SHERBORN (10-8-2)

16. SACRED HEART (10-9-1)

17. ABINGTON (9-8-3)

18. UPPER CAPE TECH (10-9-1)

19.  ATTLEBORO (9-9-2)

20. ASHLAND (9-9-2)

21. SILVER LAKE (7-11-4)

*- FIRST ROUND BYE

 

TOURNAMENT SCHEDULE  (Higher seed listed first)

PRELIMINARY ROUND

Monday, February 26  Sacred Heart  __7__ Abington __1__ 

                                   Hull/Middleboro ___1__  Silver Lake  __3__

                                   Dover-Sherborn  __4___  Upper Cape Tech  __3__   (2 OT)

                                   Coyle-Cassidy  __3___  Attleboro  __0__

                                   Foxboro  __1__  Ashland  __5__  

FIRST ROUND

Thursday, March 1     Holliston  __2__   Dartmouth __4__  

                                   Bishop Stang  __4__  Norwell  __2__

                                   St. John Paul  __5___  Ashland __3___

Saturday, March 3     Blue Hills  __2___  Greater New Bedford __3__  (SO)

                                            Hanover  __9___  Abington  __0__

                                   Hopkinton  __7__  Dover-Sherborn  __1__

Sunday, March 4        Rockland __3__  Coyle-Cassidy ___2__  (OT)

                                   Bourne  __5__  Silver Lake  __4__

 

QUARTERFINALS

Monday, March 5        Hopkinton  __7__  Dartmouth  __2__

                                   Hanover  __2__  Bishop Stang  __1__

Tuesday, March 6       Bourne  __1__  Ashland  __2__

                                    Rockland  __5__  Greater New Bedford  __0__

SEMIFINALS

Friday, March 9           Hanover  ___6__   Ashland   __0__

                                    Hopkinton  ___3__  Rockland  __4__

FINAL

Sunday, March 11       Hanover  ___6__  Rockland  __0__

 

DIVISION 3 STATE SEMIFINAL

Wednesday, March 14  Hanover  __5___  Swampscott  ___0__

 

DIVISION 3 STATE FINAL

Sunday, March 18      Hanover  __1__  Shrewsbury  __2__   TD GARDEN, BOSTON

 

DIVISION 1 GIRLS MIAA SOUTH BRACKET AND SCHEDULE

1. SHREWSBURY (19-0-1) *

2. WOBURN (19-0-2)

3. AUSTIN PREP (18-0-2)

4. METHUEN/TEWKSBURY (17-1-2)

5. BARNSTABLE (15-1-4)

6. MELROSE (16-3-1)

7. DUXBURY (16-3-2)

8. ST. MARY'S (15-3-2)

9. MASCONOMET (15-3-2)

10. BRAINTREE (15-4-1)

11. LINCOLN-SUDBURY (15-4-1)

12. PLYMOUTH (14-3-3)

13. FRANKLIN (13-3-4)

14. BMWORR (13-5-2)

15. WINTHROP (12-5-1)

16. LONGMEADOW (10-5-0)

17. HPNA (12-6-2)

18. WESTFORD ACADEMY (11-5-4)

19. BOSTON LATIN (11-5-6)

20. BELMONT (12-7-1)

21. MANSFIELD-OLIVER AMES-FOXBORO (11-6-3)

22. ANDOVER (10-5-5)

23. NEEDHAM (11-6-3)

24. MARBLEHEAD (10-6-1)

25. PEABODY/LYNNFIELD (11-7-2)

26. ARLINGTON (10-7-3)

27. WALTHAM (10-8-2)

28. BILLERICA/CHELMSFORD (9-8-3)

29. READING (8-8-3)

30. HINGHAM (9-9-4)

31. ST. PETER MARIAN (9-9-2) 

*- FIRST ROUND BYE

TOURNAMENT SCHEDULE (Higher seed listed first) 

PRELIMINARY ROUND 

Tuesday, February 27  Masconomet  __2__  Marblehead  __0__

                                     Braintree  __2__  Needham  __1__   (OT)

                                     Austin Prep  __6__  Hingham  __0__

                                     Franklin  __2__  Belmont  __0__

                                     Longmeadow  ___4__  HPNA  __5__

Wednesday, February 28  Duxbury  __1__  Arlington  __0__

                                     BMWORR __2__   Boston Latin  __1__

                                     Methuen/Tewksbury __3__  Reading  __2__

                                     Barnstable __4__  Billerica/Chelmsford  __0__

                                     Plymouth  ___0__  Mansfield/OA/Foxboro __3__

                                     Woburn  __4___  St. Peter-Marian  __0__

                                     Melrose  __2___ Waltham  __1__

                                     Winthrop __3__  Westford Academy  __0__ 

                                     Lincoln-Sudbury  ___0__  Andover  __3__

                                     St. Mary's  __2__  Peabody-Lynnfield  __0__

FIRST ROUND 

Saturday, March 3       Woburn  ___6__  Winthrop __1__

                                    Shrewsbury  ___2__  HPNA __1__

                                    Austin Prep  __4__  BMWORR  __0__

                                    Methuen/Tewksbury __4__  Franklin  __1__

                                    St. Mary's ___0__ Masconomet ___2__

Sunday, March 4         Melrose  __3__  Andover  __4__

                                    Barnstable  ___3__  Mansfield/OA/Foxboro ___1__

                                    Duxbury  ___0__  Braintree  __2__

 

QUARTERFINALS

Tuesday, March 6       Methuen/Tewksbury  __3___  Barnstable  ___1__

                                   Woburn  ___6__  Braintree  __1__

                                   Austin Prep  __3___  Andover  __0__

Friday, March 9          Shrewsbury  ___0__  Masconomet  ___1__  (2 OT)

 

SEMIFINALS

Monday, March 12     Woburn  __2__  Austin Prep  __1__

                                  Masconomet  __2__  Methuen/Tewksbury  __4__

FINALS

Sunday, March 18     Woburn  __1__  Methuen/Tewksbury  __0__  TD GARDEN, BOSTON

 

DIVISION  2 GIRLS MIAA SOUTH BRACKET AND SCHEDULE

1. WELLESLEY (15-2-3) *

2. CANTON (15-3-3) *

3. ARCHBISHOP WILLIAMS (14-4-2) *

4. MILTON (14-5-3) *

5. DENNIS-YARMOUTH (13-5-2) *

6. NATICK (13-5-2) *

7. WESTWOOD (13-6-3) *

8. STONEHAM (11-5-4) *

9. NORWELL (13-7-0)

10. NOTRE DAME (HINGHAM) (11-6-2)

11. PEMBROKE (12-7-1)

12. NORWOOD (11-8-1)

13. ALGONQUIN-HUDSON (11-9-0)

14. KING PHILIP (10-8-2)

15. MATIGNON (11-9-1)

16. WINCHESTER (9-8-3)

17. WAKEFIELD (9-9-2)

18. WALPOLE (9-9-3)

19. BISHOP FENWICK (9-9-2)

20. MEDFIELD (7-7-6)

21. COHASSET/HANOVER (8-8-5)

22. FALMOUTH (8-9-3)

23. CONCORD-CARLISLE (7-10-3)

24. CENTRAL CATHOLIC (5-13-2)

*- FIRST ROUND BYE.

 

TOURNAMENT SCHEDULE  (Higher seed listed first) 

PRELIMINARY ROUND

Monday, February 26  Norwood  __3___  Cohasset-Hanover  __2__

                                    Winchester  __2___ Wakefield  ___0__

                                    Matignon  ___2__  Walpole  __5__

Wednesday, February 28  King Philip  __2___  Bishop Fenwick  __1__

                                    Norwell  __7__  Central Catholic  __0__

                                    Notre Dame  __5__  Concord-Carlisle  __0__

                                    Pembroke  __4__  Falmouth  __2__

                                    Algonquin  ___4__  Medfield  ___0__

FIRST ROUND

Saturday, March 3       Archbishop Williams ___3__  King Philip __2__

                                    Milton  ___1__  Algonquin  __3__

                                    Stoneham  ___2__  Norwell  ___3__

                                    Wellesley  __3__  Winchester  __2__

                                    Westwood  __0__  Notre Dame   __2__

Sunday, March 4         Canton  __4__  Walpole  __1__

                                    Dennis-Yarmouth  __2__  Norwood  __0__

                                    Natick  __5___  Pembroke  __3__

 

QUARTERFINALS

Tuesday, March 6      Canton  __5__  Notre Dame  __2__

Friday, March 9          Archbishop Williams  ___2__  Natick  __0__

                                   Dennis-Yarmouth  ___2__  Algonquin  __3__

                                   Wellesley  __6__  Norwell  __1__

SEMIFINALS

Monday, March 12     Wellesley  __5__  Algonquin  __0__

                                   Canton  __1__  Archbishop Williams  __0__

FINALS

Sunday, March 18     Wellesley  __1__   Canton  __0__   TD GARDEN, BOSTON

 

DIVISION 1A BOYS STATE FINAL

Sunday, March 18     BC High  ___2__ Pope Francis  ___1__  (OT) TD GARDEN, BOSTON 

 

 

                                   

- All game postponements are due to inclement weather unless stated otherwise.

 

 *- Exclusion game (does not count in standings)

                                           

HOCKOMOCK LEAGUE HOME RINK INFORMATION

Attleboro- New England Sports Village, Attleboro

Canton- Canton Ice House, Canton

Foxboro- Foxboro Sports Center, Foxboro

Franklin- Staff Sgt. Robert Ryan Pirelli Veterans Memorial Arena, Franklin

King Philip- Foxboro Sports Center, Foxboro

Mansfield- Foxboro Sports Center, Foxboro

North Attleboro- New England Sports Village, Attleboro

Oliver Ames- John  J. Asiaf Arena, Brockton

Stoughton- John J. Asiaf Arena, Brockton

Taunton- Alexio Arena, Taunton

 

For directions to hockey rinks in Massachusetts, please visit here.

 

Table of Contents

FOSH

Team Schedules

Varsity Roster

Stats

Game Recaps

Coaches

News & Notes

Rinks

Links

League Info

 

Home Page